Kaczka świąteczna

kaczka-swiateczna-018a

Co prawda upiekłam ją na Sylwestra i Nowy Rok, ale nadzienie z migdałami i skórką pomarańczową pasuje nawet lepiej do świątecznego menu. Ponieważ kaczka jest moim zdaniem najsmaczniejsza z drobiu, cieszy mnie pod każdą postacią o każdej porze roku. Jednak niezbyt często przygotowuję ją sama w domu, znacznie częściej zamawiam nóżkę konfitowaną w restauracji lub kupujemy na wynos crispy duck od Chińczyka.

Kaczkę przytachał Mąż, jak zawsze bez pytania, czy w ogóle mam ochotę stać w Sylwestra przy piekarniku, a przepis wybrała Króliczka, bo z drobiu najbardziej lubi… stuffing. Z przepisem miałam trochę zabawy, bo albo był napisany z błędami, albo przez kompletnego laika, a na zdjęciu był… kurczak. Gdyby postąpić dokładnie według instrukcji, wyszło by nam ponad kilo stuffingu (wyobraźcie sobie kilo okruchów z chleba!), a kaczkę podalibyśmy… na wpół surową.

Piekłam jedną kaczkę, ale zrobiłam podwójną porcję nadzienia, ponieważ uznałam, że szkoda mi czasu bawić się aż tak na jedną, małą porcję. Pozostałą porcję wykorzystałam na dzisiejszy obiad (wraz z kiełbasą chorizo, której do nadzienia zużyłam raptem ćwiartkę), o czym postaram się jutro napisać. Wyspiarski stuffing łatwo zagospodarować – można nim nadziać każdy rodzaj drobiu, można go wykorzystać jako wierzch do mięsno-warzywnej zapiekanki, a nawet napchać nim kanapkę (tak, wiem, brzmi to dziwnie) z kurczakiem.

Kaczka starczyła nam na dwa obiady, ale była tak smaczna, że trudno było się oprzeć przed zjedzeniem jej do końca – przecież sylwestrowa noc jest długa. Myśl, że wtedy musielibyśmy Nowy Rok witać kurczakiem z fasolą, przekonała nas, by nie ulegać grzechowi łakomstwa. Tylko Chomiczek nie był przekonany… Oj, rośnie nam smakosz! Podałam kaczkę z ziemniakami gratin i klementynkami. Równie dobrze pasują pieczone ziemniaki i prosta surówka z czerwonej kapusty lub świąteczna czerwona kapusta – ten zestaw testowaliśmy drugiego dnia.

kaczka-swiateczna-017

kaczka-swiateczna-016

KACZKA ŚWIĄTECZNA

Nadzienie (stuffing, starczy na 2 kaczki):

  • 300 g świeżej bułki tartej
  • 75 g solonych prażonych migdałów
  • 75 g masła
  • pół cebuli
  • skórka z połowy pomarańczy
  • 50 g chorizo
  • 1 łyżeczka świeżo otartego tymianku
  • pieprz kolorowy, świeżo zmielony

Cebulę obieramy i siekamy w drobną kostkę. W rondlu roztapiamy masło i smażymy cebulę na małym ogniu przez 10 minut. Zdejmujemy osłonkę z chorizo i kroimy w kosteczkę, dodajemy do rondla z cebulą i smażymy jeszcze 2-3 minuty.

Prażone migdały rozdrabniamy ręcznym blenderem, uważając, by nie przesadzić – nie robimy z nich proszku, tylko okruchy. Wsypujemy do dużej miski, dodajemy bułkę tartą, skórkę pomarańczową i tymianek. Przekładamy całą zawartość rondla do miski z bułką, doprawiamy pieprzem i starannie mieszamy.

Kaczka:

  • kaczka (2 kg)
  • 500 ml wody
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz kolorowy
  • garść świeżego tymianku
  • 2 łyżeczki mielonej papryki
  • odrobina ciepłej wody

Piekarnik nagrzewamy do 200°C z termoobiegiem. Z kaczki usuwamy nadmiar skóry oraz tłuszczu z obu stron i z wewnątrz, tłuszcz odkładamy na bok. Ewentualne pozostałości upierzenia usuwamy pęsetą. Kaczkę nacieramy solą i pieprzem, a następnie nadziewamy stuffingiem dość luźno (nie ubijamy). W otworze układamy na nadzieniu 2-3 kawałki odkrojonego tłuszczu z kaczki, żeby zapobiec wyschnięciu stuffingu. Otwór spinamy wykałaczką. Skórę na piersiach kaczki nacinamy niezbyt głęboko (4 nacięcia na każdej), aby umożliwić wypływanie tłuszczu.

Kaczkę pieczemy w brytfannie z rusztem (można użyć tacy z rusztem z wyposażenia piekarnika). Na spodzie naczynia układamy świeże zioła, zalewamy wodą, wkładamy kratkę. Na kratce układamy kaczkę piersiami do góry. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 10 minut.

Mieloną paprykę rozprowadzamy ciepłą wodą, aż uzyskamy gęstą pastę. Wyjmujemy kaczkę z piekarnika i dokładanie smarujemy pastą paprykową. Zmniejszamy temperaturę do 170°C (z termoobiegiem), wstawiamy ponownie kaczkę i pieczemy przez 2 godz. Na pół godziny przed końcem pieczenia nakłuwamy kaczkę w pachwinach, by wytopić tłuszcz. W razie potrzeby dolewamy wodę na dno tacy.

Po upieczeniu kaczkę odstawiamy na 15 minut. Usuwamy wykałaczkę. Kaczkę zdejmujemy z rusztu, (jeśli przywarła do kratki, podważamy nożem) i układamy na półmisku udekorowanym ziołami i cytrusami (opcjonalnie), kroimy na porcje – do każdej dodajemy łyżkę stuffingu.

kaczka-swiateczna-014
(dopracowany przeze mnie przepis z „Taste Ireland” Annual 2015/2016)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑