Woda truskawkowa z bazylią

woda truskawkowa 026

Nigdy nie kazano pić mi wody w dzieciństwie. Może w najwcześniejszym, bo odkąd pamiętam zawsze była herbata. Latem kompot. Trafiała się cola, oranżada, lemoniada oraz wszelkie napoje, których składu wolałabym nigdy nie poznać, ale wody nigdy nie dostawałam. Nikt mnie nie nauczył pić wody.

O zdrowotnych właściwościach picia wody dowiedziałam się dopiero pod koniec szkoły podstawowej. Triumfy święciły wtedy aerobik, dezodorant w sztyfcie Lady Speed Stick i butelka wody mineralnej zamiast coli. Z tą wodą szło najgorzej – 7 up, Sprite, Cola, Pepsi, Fanta i nasze Frugo zdecydowanie bardziej mi smakowały, więc woda mineralna nosiła się przez cały tydzień ta sama w plecaku.

W szkole średniej to już tylko kawa – bo wiecie, w liceum jest się już tak zmęczonym nauką, że ciężko bez kofeiny. Były też inne napoje, ale niewiele, bo budżet był skrojony przez rodziców wciąż na rozmiar coli… Na studiach do kawy dołączyły egzotyczne herbaty – im bardziej podejrzanie wyglądały i im egzotyczniejsza była ich nazwa, tym większym cieszyły się uznaniem.

Do dzisiaj nie potrafię przekonać się do picia wody. Herbata o poranku, potem czas na kawę, po południu orzeźwiam się zieloną herbatą, po obiedzie mięta na trawienie, a wieczorem melisa na lepszy sen. Wodę piją mąż i dzieci. Nauczona własnym niepowodzeniem dbam, by maluchy unikały kolorowych napojów. Czym skorupka za młodu… Króliczka przez moment miała bunt i uparła się pić herbatę. Pozwoliłam wybrać jej jakie chce i dobrze ją wyczułam, bo wybrała owocowe. Same w sobie są raczej kwaśne, toteż bunt minął, gdy okazało się, że na cukier nie ma co liczyć. Matka nie słodzi, więc nie było nawet argumentu.

woda truskawkowa 024

Latem, gdy pragnienie jest większe, nawet najdzielniejszym wojownikom woda zaczyna brzydnąć. Robię wtedy lemoniady, gotuję jak moja mama kompoty lub szykuję wodę owocową. Dzieciaki piją ją z ciekawości, zaintrygowane kolorem, ale dla mnie jest to jedyny sposób, bym w ogóle piła wodę. W takiej wersji mogę pić ją cały dzień. Polecam każdemu, kto z czystym  H2O jest na bakier.

woda truskawkowa 052.jpg

WODA TRUSKAWKOWA Z BAZYLIĄ

  • 2 łyżki listków bazylii
  • 300 g truskawek
  • sok z ½ cytryny
  • łyżeczka miodu
  • 1 litr wody
  • lód

Bazylię płuczemy, truskawki myjemy, usuwamy szypułki i kroimy na kawałki. Bazylię i truskawki przekładamy do dzbanka (słoika lub butelki), zalewamy wodą mineralną, dodajemy miód oraz sok z cytryny i mieszamy. Przed podaniem uzupełniamy lodem.

woda truskawkowa 025
(wg „Kuchnia. Koktajle” wyd. specjalne 3/2017)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: