Irlandzki specyfik na przeziębienie: Honey Lemon Drink

honey drink 2

Wiadomo powszechnie, że nic nie rozgrzewa człowieka wychłostanego irlandzkim wiatrem i wyziębionego przez irlandzki deszcz lepiej niż hot whiskey. Są jednak okoliczności życiowe, kiedy akurat napój alkoholowy nie jest rekomendowany. Dzieciom i kobietom przy nadziei, tudzież karmiącym hot whiskey może więcej zaszkodzić niż pomóc.

Kiedy nosiłam Króliczkę pod sercem, miałam wyjątkowego pecha i łapałam infekcję za infekcją. W ciąży lepiej unikać aptecznych medykamentów, więc koleżanki uznały, że będą mnie leczyć tradycyjnym irlandzkim specyfikiem na przeziębienie. Przyznałam się, że u nas się sokiem z malin stawia na nogi chorego, toteż moje koleżanki miały niezłą frajdę, kurując mnie napojem miodowo-cytrynowym. Wpadały do kuchni z przesadnie troskliwą miną i szczebiotały teatralnym głosikiem: – Dagmara, I think it’s time for your honey lemon drink!

Lekarstwo – jak łatwo się domyślić – jest skuteczne. Miód nazywany jest płynnym złotem nie bez przyczyny. Ma właściwości wzmacniające, bakteriostatyczne i w pewnym stopniu odtruwające. W Irlandii polecany jest przez lekarzy dzieciom na kaszel właśnie w kombinacji z cytryną (bo zawiera witaminy C i B1). Zaś osobom po radio- i chemioterapii poleca się miód ze względu na jego właściwości odtruwające.

W moim domu specyfik ten zagościł na dobre. Gdy tylko czuję, że coś mnie „łapie”, sięgam po stary, sprawdzony, irlandzki sposób na przeziębienie. Jego słodko-kwaśny smak jest i tak lepszy niż większości syropów dostępnych na zielonej wyspie.

honey drink 1

HONEY LEMON DRINK

 • sok z połówki cytryny
 • 2 łyżki naturalnego miodu (u mnie spadziowy iglasty)
 • świeżo zagotowana woda

Do kubka lub szklanki z grubego szkła wlewamy miód. Wyciskamy sok z cytryny (powinno być go przynajmniej tyle co miodu), wlewamy na miód. Zalewamy gorącą, świeżo przegotowaną wodą, mieszamy i wypijamy póki ciepłe.

honey drink 3

Advertisements

21 thoughts on “Irlandzki specyfik na przeziębienie: Honey Lemon Drink

  • Mnie mama nie dawała naparu z lipy, zupełnie tego nie znam (tylko z literatury 😉 ). Herbata z miodem i cytryną owszem, ale to była po prostu herbata posłodzona miodem z plasterkiem cytryny. Herbata to był w ogóle podstawowy napój w moim rodzinnym domu, nie pamiętam kiedy dostałam pierwszy raz, chyba byłam malutka. Króliczka pije tylko wodę, mleko i w porywach domowe soki. Rozejrzę się za lipą w Sligo, może będzie w polskim sklepie (w Irlandii herbatki ziołowe nie są szczególnie popularne, pije się rumianek, miętę i herbatkę z kopru włoskiego; szałwię czy melisę kupuję właśnie w polskim sklepie).

   Liked by 1 person

 1. HONEY LEMON DRINK brzmi smacznie, chętnie wypróbuje. Całkiem niedawno przy okazji przeziębienia córki znalazłam Ulgrip junior oparty na naturalnych składnikach, który też szybko zlikwidował infekcje i odporność również wzrosła. Zobaczymy jak to będzie z tym honey lemon. Sama też wypróbuje.

  Liked by 1 person

 2. Codziennie piję (na czczo) świeżo wyciśnięty sok z cytryny z wodą, oczywiście letnią, nie gorącą 😉 Czasem dodaję do tego miód, ale najczęściej jest to porcja woda+cytryna. I ma nadzieję, że to ochroni mnie przed infekcjami 🙂

  Liked by 1 person

 3. O, świetne wyczucie czasu, bo właśnie niedawno coś mnie dopadło. Cytryn mam pod dostatkiem, miód też się znajdzie. Nie jestem tylko pewna co do jego jakości. Taki zwykły miód [nie Manuka] z Boyne, jaki można kupić w Dunnes Stores czy Tesco. Dzięki za recepturę.

  Liked by 2 people

 4. Pingback: Napój pomarańczowy z imbirem | U stóp Benbulbena

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s