Irlandzki chleb sodowy – przepis tradycyjny

irish soda bread 21

Dzisiaj sodowy chleb irlandzki można dostać lub upiec w najróżniejszych odmianach. Od bogatych w otręby i ziarna „zdrowych wersji” po puszyste słodkie chlebki z cynamonem i bakaliami. Jednak gdy zapytacie kogokolwiek o tradycyjny przepis, powie wam, że to cztery składniki: mąka, soda, sól i maślanka. Najprostszy i najsmaczniejszy przepis na irladzkie pieczywo.

Moja dzieci uważają, że jest to najlepszy, najpyszniejszy i najpiękniej pachnący chleb na całym świecie. Konsumują go w zawrotnym tempie i w gargantuicznych ilościach, posmarowany tylko doskonałym irlandzkim masłem. I marzy im się, by zapach świeżo upieczonego chleba witał ich każdego poranka, na co liczyć wszakże nie mogą, gdyż ich rodzicielka przedkłada wylegiwanie sie w pierzynie nad zrywanie się bladym świtem. Niestety muszą doczekać do fajfa, by podczas podwieczorku dać upust swojej żarłoczności.

Tylko dwa dania wydobywają z moich pociech naturę wilkołaczą – ten chleb i irlandzkie naleśniki. Choć Króliczka potrafi rzucić się jeszcze na makaron. Dziś spałaszowała 3 porcje linguine i to zanim mąż zdążył dojechać na obiad. Biedak musiał sobie usmażyć kiełbasę, bo córka zostawiła mu łyżkę makaronu… A wracając do chleba – spróbujcie koniecznie, bo chciaż wygląda dość niechlujnie, smakuje wybornie.

Poniższy przepis jest na chleb biały, a chleb ciemny, czyli brown bread piecze się tak samo, tylko mąkę pszenną miesza się pół na pół z mąką pełnoziarnistą.

irish soda bread 22
irish soda bread 24
IRLANDZKI CHLEB SODOWY
  • 450 g mąki pszennej
  • 1 kopiasta łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 kopiasta łyżeczka soli
  • 350-400 ml maślanki

Piekarnik z termoobiegiem nagrzewamy do 200°C.

Mąkę wraz z sodą i solą przesiewamy do miski, robimy dołek i wlewamy większość maślanki. Ręką mieszamy składniki, zbierając mąkę z brzegów miski, a w razie potrzeby dolewamy nieco maślanki. Gdy składniki się zaczną łączyć, przekładamy ciasto na lekko oprószoną mąką stolnicę lub blat kuchenny, wyrabiamy ciasto przez minutę dłońmi (tylko tyle, by było w miarę zwarte i trzymało się razem). Formujemy lekko spłaszczony, okrągły bochenek, przekładamy na blaszkę i nacinamy krzyż (w taki sposób, by nacięcie objęło też boki chleba) – według legendy, dzięki temu duszki fairy będą mogły wylecieć.

Wstawiamy do nagrzanego pieca na 15 minut, poczym zmniejszamy temperaturę do 170°C i pieczemy jeszcze 25-30 minut. Chleb jest dobrze upieczony, gdy uderzony w spód wydaje głuchy dźwięk. Chleb studzimy na kratce, by uzyskać chrupką skórkę, lub zawinięty w ściereczkę, jeśli wolimy miękką skórkę. Kroimy dopiero po zupełnym wystudzeniu. Doskonały zarówno z dżemem, jak i z wytrawnymi dodatkami.

irish soda bread 23
(przepis tradycyjny)

2 thoughts on “Irlandzki chleb sodowy – przepis tradycyjny

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: