Remembering the Armada

a10W ubiegły weekend nasza spokojna wieś zamieniła się w uliczną fiestę pełną barw i muzyki. Celtic Fringe Festival 2015 okazał się wielkim sukcesem, a echo wydarzeń dotarło do Hiszpanii, gdzie relację z niego zdały nie tylko historyczne portale internetowe, ale również najważniejsze dzienniki i stacje radiowe. Dlaczego? W sobotę, 19 września, na plaży w Streedagh uczciliśmy pamięć 1100 żołnierzy i żeglarzy, którzy tragicznie zginęli u jej brzegów w 1588 podczas ucieczki Wielkiej Armady po przegranej bitwie z Anglikami.

Barwny korowód pod przewodnictwem galicyjskich muzyków z grupy aCentral Folque wyruszył pieszo ze wsi, by po godzinie dotrzeć na plażę, na której już czekali z pokazem walk na miecze artyści Claoímh. Na samej plaży wygrabiono setki krzyży (od rana przyjaciele festiwalu pracowali z grabiami ogrodowymi), a oficjalną część otworzył przewodniczący GADA, który wjechał na plażę w rydwanie na miarę naszych czasów. Modlitwy odmówili wielebni Tom Hever (ksiądz z katedry w Sligo) oraz Isaac Hanna (rektor z kościółka w Drumcliff). Następnie nurkowie zrzeszeni w Sligo Sub Aqua Clubie złożyli na dnie oceanu wieniec w barwach Królestwa Hiszpanii. Dzieci wzięły udział w dwóch konkursach – na najlepszy kostium inspirowany losami Armady oraz w budowaniu zamków z piasku. Zabawę kontynuowano we wsi, gdzie w namiocie w parku rozbrzmiewała do późnej nocy muzyka, zaś lokalne piwo sprzedawano… w czteropakach…

Króliczce bardzo się podobało na plaży, żałowała tylko, że zapomnieli z Tatą zabrać łopatki i nie zrobiła zamku z piasku. Sądząc po stanie jej odzieży, chyba jednak zdążyła nogą wykopać jakiś dół w piachu… Mojemu Mężowi też się podobało, szczególnie rzemieślnicze piwa, które przyniósł pod pachą… Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć, polecam fotorelację Ciarana McHugh udostępnioną na fanpage’u festiwalu.

Advertisements

7 thoughts on “Remembering the Armada

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s