Polędwiczki w orzechowej panierce z wiśniami amarena i purée z kalafiora

Przeczytałam dziś, że tegoroczna szopka przed bazyliką w Watykanie wzbudziła szalone kontrowersje, jest krytykowana na prawo i lewo, a także zyskała niechlubny status najbrzydszej w historii. Jakież było moje zdziwienie, gdy oglądając zdjęcia, rozpoznałam tę szopkę! Widzieliśmy ją 2 lata temu w przejściu podziemnym pod rondem Garibaldiego w Teramo. W ogóle nie wzbudziła we mnie jakichkolwiek negatywnych odczuć, więcej – uznałam ją za ciekawy przykład nawiązania do historii miasta i regionu.

Wtedy nie miałam pojęcia czyjego jest autorstwa i nawet nie przypuszczałam, że rzeźby mają ponad 50 lat. Dopiero dziś dowiedziałam się, że wykonane zostały w pobliskim Castilli, które słynie z wyrobów ceramicznych. Estetyka lat 60. nie każdemu się podoba, szczególnie, że dziś wolność artystyczna nie jest mile widziana. A już na pewno, gdy sztuka dotyczy tematyki religijnej.

A skoro już zahaczamy o Włochy, to muszę się pochwalić, co ugotował ostatnio dla nas mój mąż. Ugotował to z myślą o moim zaniedbanym blogu, gdyż dawno już nic jego autorstwa tutaj nie było, a poza tym rzeczywiście nie mam obecnie głowy do testowania nowych przepisów i raczej ciężko mnie spotkać w kuchni.

Przepis jest bardzo prosty, ale w tym przypadku diabeł tkwi w szczegółach. Panierka z migdałów i pistacji jest wyjątkowa i można wykorzystać ten patent nawet do ryby, a wiśnie Amarena to najpyszniejsze wiśnie w syropie jakie kiedykolwiek jadłam. Ponieważ do Włoch teraz raczej nie pojedziemy, trzeba ich szukać w sklepach z importowaną żywnością lub podczas tygodnia włoskiego w Lidlu. Rozejrzyjcie się za nimi, są tak pyszne, że innych już nie będziecie chcieli kupować. Sosu z wina i wiśni możecie śmiało zrobić więcej – jest genialny także do deserów.

W całości obiad zasługuje na pięć gwiazdek. I nie wiem, czym bardziej mąż mnie zaskoczył – tym że ugotował coś idealnie pod mój gust, czy że porwał się na przepis w języku włoskim. W każdym razie należą się mu duże brawa!

POLĘDWICZKI W ORZECHOWEJ PANIERCE Z WIŚNIAMI AMARENA I PURÉE Z KALAFIORA
 • ok. 600 g polędwiczki wieprzowej
 • 70 g posiekanych migdałów
 • 70 g posiekanych pistacji (niesolonych)
 • 1 jajko
 • oliwa
 • sól
 • świeżo zmielony pieprz
 • 1 mały kalafior
 • 250 ml czerwonego wina
 • 16 wiśni Amarena (w syropie)
 • ziemniaki purée do podania

Piekarnik nagrzewamy do temp. 160℃ z termoobiegiem. Kalafior myjemy, dzielimy na różyczki a następnie blanszujemy. Z polędwiczki usuwamy błony, przekrawamy na pół, a następnie obsmażamy obie części na oliwie. Zdejmujemy polędwiczki, a na patelnię wlewamy wino i wkładamy wiśnie. Redukujemy sos.

Mieszamy posiekane orzechy razem. Jajko roztrzepujemy dokładnie w misce. Polędwiczki obtaczamy w jajku, a następnie w orzechach. Układamy na blaszce wyłożonej papierem lub w naczyniu żaroodpornym. Wstawiamy do piekarnika na 8 minut. Odcedzamy kalafior, wlewamy łyżkę oliwy, doprawiamy solą i pieprzem, a następnie blendujemy na gładko.

Polędwiczki podajemy z ziemniakami i kalafiorem puree oraz wiśniami skropione sosem winnym. Całość doprawiamy pieprzem.

(zmodyfikowany przepis wg Chef in Camicia)

4 thoughts on “Polędwiczki w orzechowej panierce z wiśniami amarena i purée z kalafiora

Add yours

 1. Odnośnie tej szopki w Watykanie, to mi się nie podoba! Każdy pewnie interpretuje to po swojemu, ale nasze szopki polskie są adekwatne do przeżywanego czasu! Jestem estetką i nie wiem, co Watykan miał na myśli wystawiając dziwnych ludzików z kosmosu!
  Przepis interesujący i może kiedyś!

  Liked by 1 person

  1. Mnie się wydaje, że to nie sama szopka jest problemem, tylko kontekst. Po zwiedzeniu Teramo (i pogranicza Abruzji i Marche) ta szopka wydała mi się bardzo adekwatna do historii regionu. Na pewno estetyka drugiej połowy lat 60-tych jest daleka od współczesnej i często trudna w odbiorze. Zobacz, ile kręci się teraz remake’ów znanych filmów. Nawet filmy sprzed 30-stu lat wydają się nieodpowiednie dla współczesnego widza.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: