Sorbet grejpfrutowo-miętowy

sorbet grejpfrutowy 22

Grejpfrut jest moim ulubionym owocem. Kiedyś szalałam za kiwi, ale od dawna palmę pierwszeństwa dzierżą różowe grejpfruty. Uwielbiam ich cierpki, orzeźwiający smak, szczególnie, gdy słońce zaczyna przypiekać.

W Irlandii właśnie mamy lato – nad Atlantykiem temperatura przekroczyła 25 stopni, od oceanu czuć lekką bryzę i jest po prostu bosko. Moje irlandzkie koleżanki narzekają na upał, jednocześnie szykując się na wakacje na południu Europy (co za paradoks!), a mnie trudno zagonić do domu – chyba, że w celu wyjęcia kolejnej porcji sorbetu z zamrażalnika.

Nieskromnie stwierdzam, że zrobiłam sorbet wprost idealny dla moich kubków smakowych. Wspaniale pachnie miętą, a na temat smaku można napisać poemat. Jeżeli tak jak ja kochacie grejpfruty, też będziecie zachwyceni. Jedyną jego wadą jest to, że szybko się kończy, bo naprawdę trudno się zadowolić jedną porcją…

sorbet grejpfrutowy 23

sorbet grejpfrutowy 21

SORBET GREJPFRUTOWO-MIĘTOWY

  • 2 różowe grejpfruty
  • spora garść listków mięty
  • 100 g cukru
  • 240 ml wody

Listki mięty wkładamy do rondelka, wsypujemy cukier i zalewamy wodą. Zagotowujemy, mieszając, by cukier się rozpuścił. Gdy cukier się rozpuści, zmniejszamy temperaturę i gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Z grejpfrutów wyciskamy sok, który następnie wlewamy do rondelka z syropem miętowym. Całość przecedzamy przez gęste sitko i odstawiamy do wystudzenia.

Ostudzoną mieszankę wstawiamy do zamrażalnika (np. w pudełku po lodach). Po 1 ½ h wyjmujemy, by dokładnie wymieszać sorbet widelcem, rozbijając wszystkie tworzące się kryształki i zeskrobując boki naczynia. Wstawiamy ponownie do zamrażalnika, a mieszanie powtarzamy co ½ godziny, aż deser osiągnie właściwą konsystencję – całkowity czas mrożenia to ok. 4 h.

sorbet grejpfrutowy 23
(przepis wg „Easy Food” June/July 2015)

3 thoughts on “Sorbet grejpfrutowo-miętowy

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: