Szybka pomidorowa z fasolą i chorizo

pomidorowa z chorizo 12

Widzieliście kiedyś czyszczenie komina przy pomocy wiertarki? Ja właśnie dziś poznałam tajniki czyszczenia komina od dołu, czyli bez wchodzenia na dach. Po usunięciu spoiwa łączącego kozę z rurą odprowadzająca dym, demontuje się piecyk, po czym przez otwór wsuwa się drucianą szczotkę przymocowaną do elastycznego pręta. Wkręca się ją wiertarką w górę komina i stopniowo dodaje kolejne pręty, aż szczotka osiągnie szczyt. Następnie wykręca się z powrotem w dół. Sypiącą się sadzę zbiera się przy pomocy specjalnego odkurzacza z szerokim wężem. Potem już tylko należy przycementować ponownie kozę do rury i można bezpiecznie rozpalać ogień.

W Irlandii kominiarz nie cieszy się taką estymą jak w Polsce. Nie mają czarnych uniformów ani eleganckich cylindrów, a już na pewno nie przynoszą szczęścia, więc nie ma co łapać się za guzik. Wiecie, dlaczego miałam takie szczęśliwe dzieciństwo? Bo mieszkałam w pobliżu spółdzielni kominiarskiej i niemal co dzień spotykałam kominiarzy udających się do pracy. I to nie jednego, a całą gromadę. Mistrzów, czeladników i pomocników. Czasem to guzików nie starczało do łapania!

Mimo wszystko wizyta chimney sweepa była pewną atrakcją, szczególnie dla Chomiczka, który z powodu choroby nudzi się w domu. Z tych dwóch powodów na gotowanie wymyślnych obiadów nie było ani czasu, ani  też chętnych do jedzenia. Mały pacjent powiedział, że zje tylko zupę, więc mu ugotowałam szybką pomidorową, lekko pikantną dzięki paprykowej kiełbasie, a do tego w intensywnej czerwieni, która pobudza apetyt. Był bardzo zadowolony. Nie tylko on, bo smakowała wszystkim w domu.

pomidorowa z chorizo 11
SZYBKA POMIDOROWA Z FASOLĄ I CHORIZO
 • 200 g chorizo
 • 1 czerwona cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 450 ml wywaru z kurczaka
 • 1 puszka pomidorów (400 ml)
 • 1 puszka fasoli limeńskiej (półksiężycowatej)
 • sól
 • świeżo zmielony pieprz
 • 1 łyżka oliwy
 • natka pietruszki do przybrania

Cebulę obieramy i kroimy w półplasterki. Kiełbasę kroimy w plasterki. Obrany czosnek kroimy w cienkie plasterki. W rondlu rozgrzewamy na średnim ogniu oliwę. Wsypujemy cebulę i chorizo, smażymy 2-3 minuty. Dodajemy czosnek, pomidory z puszki i zalewamy wywarem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zagotowujemy, zmniejszamy temperaturę i gotujemy ok. 12 minut.

Fasolkę odcedzamy i opłukujemy na sitku. Dodajemy do zupy i gotujemy całość jeszcze 3 minuty. Rozlewamy do talerzy i przybieramy natką pietruszki. Doskonała z chrupiącą bagietką.

pomidorowa z chorizo 13

(przepis z moimi zmianami wg „Fresh” Winter 2015)

4 thoughts on “Szybka pomidorowa z fasolą i chorizo

Add yours

 1. Pomidorowa dobra na wszystko 🙂
  P.S. U nas też kominiarz stosuje metodę “od dołu”, tyle, że nie wymontowuje kozy, a zaczyna od tzw. wyczystki w piwnicy.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: