Jajka zapiekane z chorizo i szpinakiem

Dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego dobrze jest stosować filozofię Pollyanny, czyli zawsze starać się znaleźć coś pozytywnego w sytuacji, w której się znaleźliśmy. Pomijając sytuacje wyjątkowo ekstremalne, zazwyczaj nie jest to trudne. Nawet dzisiejsza dziwna rzeczywistość ma swoje plusy.

Mówią potrzeba matką wynalazku – odkryłam właśnie, że żel dezynfekujący całkiem nieźle sprawdzi się do odkażenia skóry na brodzie, której kombinacja miłość do czekolady + maseczka ochronna nie bardzo służy. Krem z siarką i cynkiem słabo radzi sobie z takim problemem, więc znalazłam mu tymczasowego alianta.

Maseczki mają jednak swoją pozytywną stronę – można minąć kogoś, z kim nie mamy ochoty na rozmowę i później wytłumaczyć się, że się tej osoby nie poznało przez zakrycie twarzy. W ogóle zalecenie dystansu społecznego pomaga omijać szerokim łukiem nudziarzy i plotkary.

Ale najbardziej podoba mi się praca zdalna męża. Od czasu do czasu musi wychylić nos z domu, ale przeważnie siedzi na piętrze i klika myszką. Dzięki temu nie zrywa się o świcie, żeby zdążyć wyjechać przed korkami, a potem możemy razem wypić kawę i zjeść lunch. I to bez towarzystwa dzieci, które szczęśliwie spędzają pół dnia w szkole.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Jajka, więc jajka na lunch zostały podane ze szpinakiem, fasolką i chorizo.

JAJKA ZAPIEKANE Z CHORIZO I SZPINAKIEM
  • 4 jajka
  • 100 g chorizo
  • 100 g szpinaku baby
  • 1 cebula
  • 1 puszka fasoli półksiężycowatej
  • 1 ząbek czosnku
  • ½ łyżki oliwy
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • natka pietruszki do przybrania

Listki szpinaku myjemy i osuszamy. Chorizo kroimy w plasterki. Obieramy cebulę i kroimy w półplasterki. Fasolę odcedzamy na sitku. Ząbek czosnku obieramy i drobno siekamy (lub przeciskamy przez praskę).

Piekarnik nagrzewamy do temp. 200℃. Rozgrzewamy na patelni oliwę (warto użyć takiej, którą można wstawić do piekarnika) na średnim ogniu. Wkładamy cebulę i przesmażamy przez 3 minuty, aż zacznie mięknąć. Następnie dodajemy czosnek i chorizo. Smażymy 2 minuty, obracając w tym czasie kiełbasę, a następnie dodajemy szpinak i łyżkę wody. Mieszamy cały czas, aż zacznie więdnąć. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy fasolę i szybko mieszamy.

Jeżeli nie używamy patelni żaroodpornej, przekładamy jej zawartość do odpowiedniego naczynia. Następnie rozsuwamy potrawę, robiąc „dołki” na jajka. Wbijamy jajka, oprószamy je pieprzem i solą, a następnie wstawiamy naczynie do nagrzanego piekarnika. Zapiekamy, aż białka się zetną (ok. 10 minut). Przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.

(przepis z moimi zmianami wg „Good Food”, October 2016)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: