Prowansalski krem z białego wina

krem z wina 13

Dwa tygodnie minęły odkąd zamknięto szkoły. Dwa tygodnie, w czasie których wprowadzano nowe regulacje i restrykcje, do jakich stopniowo się przyzwyczajamy. Niektóre z pomysłów są absurdalne, inne się wzajemnie wykluczają, ale chcąc nie chcąc musimy się do nich stosować. Przyzwyczailiśmy się już do pracy w domu, dzieci próbują się trochę uczyć, choć motywacja do zadań edukacyjnych jest bliska zeru. Zbliżają się święta wielkanocne, a wiosna rozsiadła się nad Atlantykiem na dobre.

Jedynym pozytywnym aspektem kwarantanny jest obecność całej rodziny pod jednym dachem. Wreszcie możemy zjeść wspólnie posiłki i porozmawiać w spokoju, bo przestaliśmy się gdziekolwiek spieszyć, nie musimy do siebie dzwonić czy SMS-ować, bo wystarczy wejść do drugiego pokoju, a do tego oszczędzamy, bo nie ma gdzie wydać pieniędzy. Mam nadzieję, że starczy nam sił i dobrego humoru, by przetrwać ten trudny czas.

Żeby osłodzić nam życie w czterech ścianach, przygotowałam krem z białego wina z dodatkiem miodu i skórki cytrynowej. To idealna propozycja dla osób szukających wykwintnych i niebanalnych smaków. Dzieci nie polecam częstować, króciutki czas gotowania nie usuwa w pełni mocy alkoholu i wino jest w tym deserze wyraźnie wyczuwalne. Moje pociechy dostały crumble z rabarbarem, więc nie były specjalnie zaciekawione naszym specjałem. Mam nadzieję, że wszyscy dotrwamy w zdrowiu i w dobrym nastroju do końca pandemii, czego i Wam życzę. Nie upadajmy na duchu, lecz czerpmy siły z budzącej się do życia przyrody.

krem z wina 11

PROWANSALSKI KREM Z BIAŁEGO WINA

Wino wlewamy do rondelka, dodajemy miód, cukier waniliowy oraz skórkę z umytej i sparzonej cytryny. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 5 minut. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i odstawiamy na 5 minut. W misce ubijamy jajka. Stopniowo dolewamy do nich gorące wino z miodem, nie przerywając ubijania. Gotową masę rozlewamy do 4 miseczek żaroodpornych i wstawiamy do parowara. Przykrywamy i gotujemy na parze przez 15 minut. Gotowy krem odstawiamy, by nieco przestygł, następnie przykrywamy (bo łatwo chłonie zapachy) i wstawiamy do lodówki 2 godz. Przed podaniem deser można przybrać skórką z cytryną.

krem z wina 12

(przepis wg „Kulinarnego Atlasu Świata”)

6 thoughts on “Prowansalski krem z białego wina

Add yours

  1. Oj… Obawiam się, że po tej kwarantannie wszystkim nam przybędzie sporo kilogramów 😦 Rekompensujemy sobie zamknięcie i poprawiamy nastrój słodyczami, a ruchu mamy jak na lekarstwo 😦 Może daj jakiś przepis na atrakcyjne danie składające się z wody i powietrza? 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: