Aromatyczny jabłecznik zimowy

apple warmer 11

Ubieranie choinki to wydarzenie, które kochają chyba wszystkie dzieci. Dla moich milusińskich to znak, że wreszcie i pod naszą strzechę dotarły święta. Już na początku grudnia pojawił się stroik adwentowy, później zawisły girlandy, a ten weekend upłynął pod znakiem strojenia drzewka.

Żywa choinka jest corocznym prezentem dla mnie i chociaż nie jest to tania opcja, to jednak niezwykły klimat jaki wprowadza jest wart każdego wydanego centa. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny – drzewko ze szkółki jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż plastikowa dekoracja. Nasze zakończy żywot w kominku, ale nim to nastąpi drewno będzie przez kilka lat sezonowane, czyli będzie „suszyło się” na podwórku. Tymczasem czyni „magię świąt”, pachnie lasem i mieni się rozproszonym blaskiem światełek.

Podczas wieszania bombek Króliczka wykładała Chomisiowi symbolikę ozdób świątecznych. Bardzo przejęta tłumaczyła bratu, że gwiazdę wieszamy, by mogli przyjść Trzej Królowie, a aniołka, żeby przybyli również pastuszkowie. Na to rezolutny 4-latek oświadczył, że może lepiej nie wieszać tych reniferków, bo jeszcze tu przyjdą i wszystkich pobodą. Rozczarowaną niezbyt uduchowioną wyobraźnią braciszka pocieszałam aromatycznym jabłecznikiem. Nic tak nie pasuje do grudniowych wieczorów jak winter warmers – zimowe rozgrzewacze. Bezalkoholowy jabłecznik jest ciekawą alternatywą dla gorącej czekolady. Moje dzieci były zachwycone swoim drinkiem!

apple warmer 12

AROMATYCZNY JABŁECZNIK ZIMOWY
  • 800 ml naturalnego soku jabłkowego
  • 200 ml wody
  • 4 łyżki miodu
  • 1 łyżka wody różanej (opcjonalnie)
  • 12 ziaren jałowca
  • 4 ziarna pieprzu
  • 8 goździków
  • 1 jabłko

Ziarna jałowca i pieprzu oraz goździki wrzucamy do rondla. Podgrzewamy ok. 4 minut, aż ziarna zaczną się pocić. Wlewamy sok jabłkowy i wodę różaną, uzupełniamy wodą i słodzimy miodem. Delikatnie zagotowujemy i na małym ogniu grzejemy 10 minut. Jabłko kroimy w plasterki. Napój rozlewamy do grubych szklanek, przelewając przez gęste siteczko. Dekorujemy plasterkami jabłka. Po wystudzeniu może stanowić uzupełnienie do drinków np. na bazie ginu.

apple warmer 10

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: