Potrawka ziemniaczana z patelni

skillet ziemniaczany 11

Jeszcze nie tortilla, ale już nie omlet – tak przybliżeniu można opisać potrawkę z patelni, na którą wyspiarze mówią skillet. Od nazwy naczynia, które w dawnych czasach było rodzajem rondelka z długą rączką i… trzema nóżkami.

Dzisiaj takich naczyń już się nie używa, ale nazwa została i czasami używa się jej, by dookreślić rodzaj patelni. Przyjmuje się, że patelnia do smażenia (frying pan) to naczynie z prostym brzegiem, zaś skillet to patelnia z brzegiem skośnym, rozchylonym. Wg tej definicji w handlu dostępne są niemal wyłącznie skillets lub z grubsza przypominające je patelnie.

Z nazwą potrawy też nie jest prosto. Dla jednych każde danie z patelni będzie nosić tę nazwę, dla innych to danie musi być mniej więcej zwarte. Wśród dań tego drugiego typu znajdą się nawet desery i ciasta z patelni, a także sporo zapiekanek. Potrawkę, którą prezentuję poniżej, również można na koniec wstawić na 2 minuty pod rozgrzaną górną grzałkę piekarnika, by przypiec ser od góry, ale nie jest to konieczne.

Pieprzne kiełbaski Cumberland zapieczone z ziemniakami i jajkami dają całkiem solidną potrawę, którą można przełamać zieloną sałatką z rukoli, roszpunki i musztardowców. Danie najlepsze jest na ciepło, dla smaku i koloru przybrane natką pietruszki.

skillet ziemniaczany 12
POTRAWKA ZIEMNIACZANA Z PATELNI
 • 6 kiełbasek wieprzowych Cumberland
 • 250 g pomidorków koktajlowych
 • 1 czerwona cebula
 • 500 g drobnych ziemniaków sałatkowych
 • 6 jajek
 • 50 ml mleka
 • 125 g sera z niebieską pleśnią
 • 2 łyżki oliwy
 • 3 listki świeżej szałwii lub ½ łyżeczki suszonej
 • garść posiekanej natki pietruszki do przybrania
 • sól
 • świeżo zmielony pieprz

Ziemniaki gotujemy na parze, a następnie odstawiamy do ostygnięcia. Po ostudzeniu kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i kroimy w plasterki.

Na dużej, głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę (na średnim ogniu). Wyciskamy kiełbaski ze skórek i rozdrabniamy na patelni. Smażymy przez 5 minut, po czym dodajemy pomidorki koktajlowe, cebulę i szałwię (świeże listki pokrojone). Mieszamy wszystko i smażymy przez 3 minuty.

W dzbanku roztrzepujemy jajka z mlekiem. Zmniejszamy ogień pod patelnią, dodajemy pokrojone ziemniaki, doprawiamy solą oraz pieprzem i rozkruszamy na wierzchu połowę sera pleśniowego. Wylewamy masę jajeczną, rozprowadzając ją w miarę równo. Gotujemy ok. 5 minut, a następnie rozkruszamy na wierzchu pozostały ser. Gotujemy jeszcze 3 minuty, by jajka się dobrze ścięły. Przed podaniem posypujemy potrawkę natką pietruszki.

skillet ziemniaczany 13

(przepis ze strony Lidla)

8 thoughts on “Potrawka ziemniaczana z patelni

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: