Gulasz z chorizo i kapustą

chorizo cabbage stew 22

Irlandzka pogoda jest niezawodna i na deszcz zawsze trzeba być przygotowanym. Choć akurat teraz na opady nie narzekam, bo trochę deszczu potrzeba, żeby zielona wyspa była naprawdę zielona i nie zamieniła się w żółtawą krainę suchych traw. A lekkie załamanie pogody to przyzwolenie na treściwszy obiad.

Potrawa dziś prezentowana to danie gdzieś pomiędzy solidną zupą i gulaszem, bo mniej więcej w tym miejscu plasuje się wyspiarski stew. Młode ziemniaki i młoda kapusta to typowe składniki letniej kuchni, ale tym razem podane w mniej tradycyjny sposób. Uwielbiam młode kartofelki z masłem i koperkiem, uwielbiam też młodą kapustę z boczkiem i oczywiście również z koperkiem, ale lubię też mieszać smaki. Dzisiaj chorizo namieszało i nadało iberyjskiego polotu potrawce z młodej kapusty.

cerdos_ibericos_2

cerdos_ibericos

Trochę z braku wyboru używam zawsze chorizo cular, kiełbasy produkowanej w regionie Rioja, gdyż to jest jedyna naturalna, tradycyjna hiszpańska kiełbasa sprzedawana w naszym lokalnym sklepie. Zrobiona jest ze 134 g mięsa na 100 g gotowego produktu i poza mięsem świń iberyjskich zawiera jeszcze tylko paprykę, sól i czosnek. Czarne świnki iberyjskie na pewno kojarzycie z programów przyrodniczych, bo poza charakterystyczną czarnawą skórą, długimi dosyć nogami z czarnymi raciczkami, w pamięci pozostaje sposób hodowli – są to świnki wolnowybiegowe, opychające się trawą oraz żołędziami i spędzające całe dnie na ogromnych pastwiskach.

chorizo cabbage stew 21

GULASZ Z CHORIZO I KAPUSTĄ
  • 200 g chorizo
  • 2 cebule
  • 200 g młodych ziemniaków
  • 2 puszki pomidorów (400 g każda)
  • 200 g młodej kapusty
  • 1 łyżka włoskiej przyprawy do dań z pomidorów
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • wywaru warzywny (opcjonalnie)

Chorizo kroimy w półplasterki. Obieramy cebule i kroimy w cienkie półplasterki, a ziemniaki w cienkie talarki. Kapustę dokładnie myjemy i szatkujemy.

Chorizo wraz z ziemniakami i cebulą wkładamy do dużego rondla z grubym dnem i smażymy (na tłuszczu, który będzie sie wytapiał z chorizo) przez 5-7 minut, po czym wlewamy pomidory, uzupełniamy 2-3 puszkami wody (lub wywarem warzywnym), doprawiamy przyprawą włoską, solą i pieprzem. Przykrywamy i gotujemy 10 minut.

Dodajemy poszatkowaną kapustę (ewntualnie uzupłeniamy jeszcze wodą), przykrywamy i gotujemy kilka minut, aż kapusta lekko zmięknie. Podajemy od razu.

chorizo cabbage stew 20
(przepis z moimi zmianami wg „Good Food” April 2015; zdjęcia cerdas ibericas: extremiberico.com i navartur.es)

4 thoughts on “Gulasz z chorizo i kapustą

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: