Sałatka owocowa z pistacjami i mascarpone

sałatka owocowa 102

Wczoraj termometr za oknem wskazywał 11°C, a dziś wyszło słońce, wiatr ucichł, temperatura poszybowała w górę, by dobić do 14°C w cieniu. W słoneczku odczuwało się przyjemne ciepełko, tylko od podłoża ciągnęło jeszcze wilgocią, niemniej jednak ogromną radość sprawiło mi zjedzenie lunchu na powietrzu. Ptasie trele mieszały się z miarowym stukaniem cieśli na dachu pobliskiej budowy, muchy pobzykiwały niezbyt natrętnie, z sąsiedztwa wywiało gdzieś wszystkich mieszkańców i tylko stłumiony gwar zza rzeki przypominał, że znajduję się w samych środku naszej wioski.

Zrobiłam sobie przepyszną sałatkę owocową z brzoskwini i malin. Nie jestem wielką miłośniczką świeżych owoców i najczęściej zjadam je, gdy są już upieczone w cieście lub przerobione na dżem, ale teraz już tak marzę o lecie i naprawdę ciepłych dniach, że zachcianka w postaci sałatki owocowej okazała się pokusą nie do odparcia. Żałuję tylko, że jadłam ją w samotności, bo wzdychanie z zachwytu do samej siebie to jednak dziwne uczucie.

Kwiaty w doniczkach mam mniej wymagające ode mnie. Byle nie podgryzały ich ślimaki, to właściwie jest im wszystko jedno jaka pogoda. Może petunie niezbyt cieszą się z deszczu, gdyż ich płatki nie lubią być wymłócone ciężkimi kroplami wody, walącymi z impetem w dół, ale pozostałe rośliny wyglądają na całkiem szczęśliwe. Szczególnie pietruszka ze sklepu, którą wsadziłam od razu po zakupie do donicy, rozrosła się jak szalona. A mówią, że sklepowe zioła zawsze usychają w ciągu kilku dni.  Trzymajcie kciuki, by wreszcie i na nasz kraniec Europy dotarło prawdziwe lato!

sałatka owocowa 101
SAŁATKA OWOCOWA Z PISTACJAMI I MASCARPONE
(składniki na 1 porcję)
  • 1 mała brzoskwinia
  • 4 maliny
  • 1 łyżka posiekanych niesolonych pistacji
  • 1 ¼ łyżki domowego cukru waniliowego
  • 1 łyżka mascarpone
  • 1 łyżka kremówki
  • 1 łyżka syropu klonowego
  • 1 gałązka tymianku

Mascarpone mieszamy ze śmietaną i łyżką cukru waniliowego. Owoce myjemy, a następnie usuwamy pestkę z brzoskwini, a miąższ kroimy w plasterki, zaś maliny kroimy na połówki.  Na talerzyku układamy plasterki brzoskwini, oprószamy ¼ łyżki cukru waniliowego i posypujemy listkami otartymi z gałązki tymianku. Układamy połówki malin oraz kulki masy serowej (zrobione przy pomocy dwóch małych łyżeczek – masę zbieramy jedną łyżeczką z drugiej, formując kulki). Całość posypujemy posiekanymi pistacjami i skrapiamy syropem klonowym.

sałatka owocowa 103

4 thoughts on “Sałatka owocowa z pistacjami i mascarpone

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: