Deser Banoffee

banoffee 11

Banoffee to jeden z pierwszych wyspiarskich deserów, jakie zjadłam po przeprowadzce do Irlandii. Znajdziecie go w niemal każdej kawiarni i w co trzeciej restauracji. Może być podany na wiele sposobów. W napopularniejszej wersji występuje jako banoffee pie, czyli w formie tarty, której spód zrobiony jest z ciasteczek digestive wymieszanych z roztopionym masłem, a pozostałe warstwy są takie same –masa krówkowa lub skondensowane mleko, banany i bita śmietana (czasami – w luksusowej wersji – z dodatkiem mascarpone).

Nazwa banoffee to zlepek słów banana i toffee, co dość łatwo wydedukować. Używa się tego określenia właściwie do wszystkiego, co ma w składzie banany i krem z grubsza przypominający miękkie toffee. W Irlandii najczęściej kupuje się słodkie mleko skondensowane w puszce, którą gotuje się 2-3 godziny, pilnując by woda w garnku się nie wygotowała. Jest to konieczne, gdyż gotująca się w suchym garnku puszka wybuchnie i mleko wyląduje na suficie lub okapie kuchennym. Widziałam taką eksplodującą puszkę na własne oczy… Z tego względu na opakowaniach często widnieje przepis na miksturę z masłem i cukrem, ale nie znam osoby, która by wybrała tę opcję zamiast gotowania.

Na szczęście mamy w Irlandii liczne polskie sklepy, gdzie łatwo dostać gotową masę krówkową, której jest gotowa do użytku. Wybierając taki produkt, zwróćcie uwagę na etykietkę. Powinny być tam tylko dwa składniki: mleko i cukier. Nie bierzcie niczego, co zawiera wodę, tłuszcze roślinne i stablizatory. Takie podróbki są po prostu niesmaczne, mają gorzkawy posmak, a poza tym nie są tym, czym według nazwy mają być.

Do deserów i wypieków najlepsze są bardzo dojrzałe banany. Kiedy przestają sie prezentować apetycznie, bo na ich skórce pojawiają sie czarne kropki, wtedy miąższ jest naprawdę słodki. Są dwie szkoły układania warstw banoffee – jedni smarują spód masą, a niej układają banany, drudzy kładą banany na spodzie i wylewają na wierzch masę. Ci pierwsi twierdzą, że tak jest dekoracyjnej, szczególnie gdy nie przykryją całości szczelnie bitą śmietaną, zaś ci drudzy wskazują na tendencję bananów do ciemnienia, więc lepiej zalać je słodka masą, by nie starszyły później czarnymi kropkami.

Zapomniałabym! Są też tacy, którzy nie lubią bananów, więc przygotowują spód wypełniony dużą ilością dulce de leche, czyli masą krówkową, a każdą porcję ozdabiają plasterkiem banana, który można z łatwością usunąć z deseru… Jakolwiek zrobicie, będzie pysznie, słodko i… uzależniająco!

banoffee 13
DESER BANOFFEE
  • 200 g ciasteczek digestive
  • 1 puszka masy krówkowej/kajmaku (510 g)
  • 1 opakowanie śmietany kremówki (250 ml)
  • 4 banany

Ciesteczka rozkruszamy w malakserze na okruchy (lub w zamkniętym woreczku przy pomocy wałka). Ubijamy śmietanę, a banany obieramy i kroimy w plasterki.

Do pucharków lub małych szklanek wsypujemy warstwę pokruszonych ciasteczek, układamy na niej kilka plasterków banana, na owocach rozsmarowujemy łyżką nieco masy krówkowej i uzupełniamy bitą śmietaną. Warstwy mogą być wyraźne lub dość cienkie, wtedy można je powtórzyć. Z podanych składników wychodzą 4 małe i 4 malutkie porcje (lub 6 małych).

banoffee 12

 

Advertisements

12 thoughts on “Deser Banoffee

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.