Pałki kurczaka w sosie słodko-ostrym

pałki 12

Kwitną już od kilku tygodni pierwiosnki, żonkile, a teraz dołączyły do nich hiacynty, zaś Benbulben pokrył się dziś warstwą białego puchu. W końcu w marcu ma być jak w garncu… A skoro już mowa o garncu, to z przyjemnością dzielę się przepisem na chrupiące pałki z kurczaka w bardzo udanym sosie słodko-ostrym.

Choć wykonanie może wydawać się pracochłonne, to w gruncie rzeczy wcale takie nie jest aż tak skomplikowane. Obgotowanie w mocno osolonej wodzie kawałków kurczaka przed wstawieniem ich do pieca pozwala osiągnąć efekt wyjątkowo chrupkiej skóry, a do tego mięso jest praktycznie bez tłuszczu. Ponieważ pałki zostały zanurzone w gorącym sosie już po upieczeniu, nie zrobiła się z niego przypieczona glazura. Można powiedzieć, że to taka zdrowsza wariacja popularnych kawałków kurczaka na słodko-ostro, a przy tym naprawdę smaczna. Mąż powiedział, że mogę to podawać raz w tygodniu!

W ten sam sposób można przygotować także skrzydełka i udka lub w ogóle całe danie zrobić z mieszanych części kurczaka. Z ryżem i sałatą może być prostym obiadem, a większą ilość można z powodzeniem przygotować na spotkanie towarzyskie. U nas najczęściej na imprezach królowały skrzydełka buffalo, ale coś czuję, że ten przepis je przebije, o ile kiedyś wrócimy do organizowania domówek. Kiedyś… Gdy dzieci dorosną… Za lat naście…

pałki 11

PAŁKI KURCZAKA W SOSIE SŁODKO-OSTRYM
  • 8 kg pałek z kurczaka
  • 2 łyżki sosu sweet chilli
  • 4 łyżki ketchupu
  • 4 łyżki miodu
  • 4 łyżki sosu sojowego (o zredukowanej zawartości soli)
  • 120 ml wody
  • 2 łyżki sezamu
  • 4 zielone cebulki
  • 2 łyżki soli

Zagotowujemy wodę z 2 łyżkami soli w dużym rondlu. Wkładamy pałki kurczaka i gotujemy przez ok. 8 minut. Wyjmujemy łyżką cedzakową na kratkę (pod którą warto podłożyć kilka kawałków ręcznika papierowego). Gdy odciekną, osuszamy ręcznikiem papierowym.

Piekarnik nagrzewamy do 200°C (z termoobiegiem). W międzyczasie robimy sos – mieszamy w rondelku ketchup, sos sweet chilli, miód i sos sojowy z wodą. Zagotowujemy, a następnie zmniejszamy temperaturę i gotujemy, mieszając od czasu do czasu, aż zgęstnieje.

Kurczaka układamy na dwóch dużych, nieprzywierających blaszkach. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 25 minut, po czym obracamy pałki na drugą stronę i dopiekamy jeszcze przez 5 minut. Cebulki oczyszczamy i kroimy ukośnie. Upieczone pałki zanurzamy w sosie i przekładamy na półmisek, posypujemy sezamem i zieloną cebulką. Podajemy od razu.

(przepis z moimi zmianami wg „Easy Food” January 2016)

 

4 thoughts on “Pałki kurczaka w sosie słodko-ostrym

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: