Frytki z pasternaku karmelizowane w syropie klonowym

pasternaki 21

Jak wiecie, w Irlandii kiszone i marynowane warzywa nie cieszą się takim uznaniem jak w Polsce. Tradycyjnie marynuje się właściwie tylko buraczki, które są później składnikiem popularnej sałatki lub wykorzystuje się je jako dodatek do tostów. W przeciętnym sklepie na półce można znaleźć jeszcze niemieckie korniszony i kiszoną kapustę. Co więc Irlandczycy jedzą zimą do obiadu?

Popularnością cieszy się mrożony groszek, obowiązkowe na świątecznym stole brukselki i czerwona kapusta, a na co dzień pieczone warzywa korzeniowe –  marchewka z pasternakiem. Miłośnicy tych ostatnich serwują je również podczas większych uroczystości, ale wtedy nadaja im świętecznego sznytu, karmelizując je w miodzie lub w syropie klonowym. Marchewki już się tutaj pojawiły, więc teraz czas na frytki z pasternaków.

pasternaki 24

Na naszym stole frytki towarzyszą przeważnie stekom i smażonej rybie, czyli ekspresowym obiadom, które nie wymagają większego wysiłku. Steki nowojorskie smażymy na bardzo mocno rozgrzanej patelni po minucie z każdej strony, po czym zmniejszamy temperaturę i smażymy po 2 minuty z obu stron, by otrzymać średnio wysmażone mięso, a przyprawiamy pieprzem już na talerzu. W takiej najprostszej wersji dodaję do nich banalny sos z musztardy zmieszanej z majonezem – to pomysł podpatrzony w restauracyjnej kuchni. Można dolać do niego odrobinę octu balsamicznego dla bardziej wyszukanego efektu lub użyć musztardy francuskiej. Garść zieleniny (rukola, sałata, kilka listków ziół, jeśli jeszcze coś rośnie na parapecie) jako uzupełnienie dania to również restauracyjne rozwiązanie. Wiele osób błędnie sądzi, że liście te służą tylko dekoracji…

pasternaki 23

FRYTKI Z PASTERNAKU KARMELIZOWANE W SYROPIE KLONOWYM

  • 600 g pasternaku
  • 2 łyżki oliwy
  • 3 łyżki syropu klonowego (lub miodu)
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • sól gruboziarnista

Piekarnik nagrzewamy do 200°C (z termoobiegiem). Obieramy pasternaki i kroimy wzdłuż na podłużne kawałki. Układamy na blaszce z rantem, polewamy oliwą i syropem klonowym, posypujemy tymiankiem i dokładnie mieszamy. Posypujemy niewlka ilościa soli gruboziarnistej. Pieczemy w nagrzanym piekarniku przez ok. 30 minut. Przed podaniem posypujemy jeszcze odrobina soli gruboziarnistej.

pasternaki 22

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: