Ciabatta z pieczoną jagnięciną i tzatziki

bułka z jagniecina 10

Uwielbiam wolno pieczony udziec jagnięcy, choć lata temu zarzekałam się, że za nic w świecie nie zjem małej, puchatej owieczki, która dopiero co radośnie pobekiwała na pastwisku. Taki lukrowany obrazek jagniątek nijak ma się do rzeczywistości, bo jak najbardziej żywe osobniki na okolicznych wygonach wcale tak radośnie nie pobekują, ba, właściwie to prawie wcale nie beczą, gdyż trawy mają w bród, a upaprane przy tym mają kołtuny, upstrzone błotem tak, że elegancki człowiek końcem parasola nie chciałby tykać, a co dopiero tulić owe wełniane kłębuszki…

Udziec jagnięcy jest spory. Dwa i pół kilo mięsa nie jest łatwo zjeść. Jemy na obiad w niedzielę, jemy ponownie na obiad w poniedziałek, a jeszcze coś zostaje na wtorek. Trzeci dzień z rzędu spożywać ten sam posiłek to już przykra sprawa, nawet jeśli jest to coś, co się uwielbia. A wyrzucić i szkoda, i grzech, i wstyd do tego. Coś z tą resztką jednak zrobić wypada. Co prawda można zalać wytopionym tłuszczem i włożyć do lodówki na ciężkie czasy, np. na czasy zwane „mam lenia, a coś by się zjadło…” Jeszcze lepiej wykorzystać do stworzenia nowego dania.

Takie już ostatnie resztki, oskubane od kości udźca, świetnie nadały się na nadzienie do kanapki. Nie byle jakiej kanapki, bo do jagnięciny zrobiłam ponownie majonez tzatziki, który niedawno prezentowałam. Jest taki dobry, że zrobiłam od razu potrójną porcję i jestem pewna, że do jutra nie zostanie po nim nawet brudna miska… Oprócz mięsa i sosu, w kanapce znalazły się pomidorki, czerwona cebula, ogórki i rukola. Wahałam się nad otwarciem słoika oliwek kalamata, ale ostatecznie uznałam, że byłaby to już przesada. Bułeczka wyszła przepyszna – taki lunch mogłabym jeść codziennie! No, może co drugi dzień.

CIABATTA Z PIECZONĄ JAGNIĘCINĄ I MAJONEZEM TZATZIKI

  • 1 rustykalna ciabatta
  • 2-3 łyżki poszarpanego mięsa z pieczeni jagnięcej
  • 2-3 łyżki majonezu tzatziki
  • 2 plasterki czerwonej cebuli
  • 1-2 duże pomidorki koktajlowe
  • 6 plasterków ogórka wężowego
  • garść rukoli

Ciabattę rozcinamy na pół i grillujemy w piekarniku lub opiekamy w tosterze. Na spód bułki nakładamy obficie majonez tzatziki, następnie układamy rukolę,  cebulę, pokrojone w plasterki pomidorki i ogórki. Na wierzchu układamy kawałki mięsa z pieczeni jagnięcej (które można uprzednio podgrzać). Przykrywamy drugą połówką bułki i podajemy od razu.

bułka z jagniecina 11

4 thoughts on “Ciabatta z pieczoną jagnięciną i tzatziki

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: