Sałatka z soczewicy z burakami i sosem na bazie tahini

sałatka burak soczewica 23

Przymusowy urlop już za nami. Chociaż opady śniegu w mojej wsi były raczej marne, żeby nie powiedzieć znikome, to i tak mieliśmy obowiązkowe wakacje. Niespodziewane, nieplanowane i do tego z zaleceniem pozostania w domu. Gdyby chociaż śniegu było trochę, ale ta półcentymetrowa wartstwa zalegająca przy murku starczyła na dwa 20-centymetrowe bałwanki…

Jedynym przerywnikiem było starcie drużyn Przewodniczek (Girl Guides) w regionalnym finale konkursu historycznego. Ponieważ drużyna Króliczki była gospodarzem, trzeba było godnie przyjąć gości. Przymusowe wakacje spędziliśmy, pomagając jej przy produkcji girland, a sobotni poranek był muffinowym maratonem. Co prawda drużyna córkii przegrała, ale już dziś na zbiórce dziewczynki miały dzień robienia sobie przyjemności i opychały się ciasteczkami z czekoladą i roztopionymi piankami marshmallow… Łzy porażki już dawno wyschły, a upaprana czekoladą buzia uśmiechała się od ucha do ucha!

sałatka burak soczewica 21

Po śniegu nie ma już ani śladu, zaczeło kropić, a potem całkiem porządnie padać, a mnie zachciało się już zieleniny. Nowalijek jeszcze próżno szukać, więc zrobiłam sałatkę z buraków, które u nas sprzedają już ugotowane i hermetycznie zafoliowane, oraz z zielonej soczewicy. Zielona soczewica nie jest tak słodka jak czerwona, ale za to nie rozpada się podczas gotowania, więc idealnie nadaje się do sałatek. Do tego dressing z pasty tahini zmieszanej z miodem – moja córka powiedziała, że jest genialny, lepszy od sosu z syropu klonowego i musztardy, który do dziś był numerem jeden. W końcu dzisiaj jest dzień robienia sobie przyjemności…

sałatka burak soczewica 22

sałatka burak soczewica 24

SAŁATKA Z SOCZEWICY Z BURAKIEM

 • 100 g zielonej soczewicy
 • 250 ml wywaru warzywnego
 • 2 duże pory
 • 1 ½ łyżki oliwy
 • świeżo zmielony pieprz
 • 3 ugotowane buraki
 • 4 duże garście mieszanki liści sałatowych
 • prażone pestki dyni, sezam i słonecznik

Soczewicę dokładnie płukamy, wsypujemy do rondelka i zalewamy wywarem. Zagotowujemy, a następnie zmniejszamy temperaturę i gotujemy ok. 20-25 minut (aż cały płyn zostanie wchłonięty). Po ugotowaniu odstawiamy do przestudzenia.

Piekarnik nagrzewamy do 180°C (z termobiegiem). Pory dokładnie myjemy, kroimy na kawałki i przekładamy na blaszkę z rantem (lub do naczynia żaroodpornego), pieprzymy, skrapiamy oliwą, a następnie mieszamy. Pieczemy ok. 15-20 minut. Odstawiamy do przestudzenia.

Ugotowane i obrane buraki kroimy w większą kostkę. Umyte i osuszone liście sałatowe układamy na talerzach. Na wierzchu układamy buraki, uzupełniamy soczewicą i pieczonym porem, posypujemy sezamem, pestkami dyni i słonecznika. Podajemy polane dressingiem z pasty tahini.

DRESSING Z PASTY TAHINI

 • 3 łyżki pasty tahini
 • 3 łyżki oliwy
 • 2 łyżki miodu
 • sok z ½ cytryny
 • świeżo zmielony pieprz

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w misce, aż uzyskamy gładki, jednolity sos (bez grudek pasty).

sałatka burak soczewica 25


Mam smaka na buraka 2018

Advertisements

6 thoughts on “Sałatka z soczewicy z burakami i sosem na bazie tahini

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.