Crumble śliwkowo-jabłkowy i wiosenne sprzątanie wsi

crumble śliwkowe 1Od 1 lutego, kiedy to rzekomo zaczyna się irlandzka wiosna, Króliczka dręczyła mnie pytaniem o Spring Cleaning Day. Kiedy będzie, czy pójdziemy, czy dostanie picker i kamizelkę odblaskową, czy później będzie mogła zjeść ciastko…

sprzątanie 1W przeciwieństwie do ubiegłorocznego zimnego i wietrznego dnia sprzątania, w tym roku pogoda dopisała, słońce mocno świeciło, wiatr był wprawdzie bardzo zimny, ale niezbyt mocny, więc z większą ochotą powędrowaliśmy z workiem sprzątać naszą ulubioną trasę spacerową. Mój Mąż naschylał się najwięcej, Króliczka najwięcej się „nadyrektorowała”, a ja się cieszyłam popołudniem spędzonym z rodziną na spacerze.

sprzątanie 2Muszę przyznać, że na sprzątanym przez nas terenie nie było aż tyle śmieci, co w ubiegłym roku, a to bardzo cieszy. Niemniej udało nam się nazbierać pełen wór odpadków z przeważającą ilością opakowań po Coca-Coli. Ciekawe czy to przypadek? Wraz ze śmieciami przywiezionymi z plaży nazbierało się 56 worów!

Po sprzątaniu czekała na nas a nice cup of tea w parku. Poplotkowałam sobie ze znajomymi, a zadowolona z ciastka i kubka mleka Króliczka pobiegła się wspinać na drabinki. Postanowiliśmy sie nagrodzić za wysiłek i zamiast iść do sklepu, zamówiliśmy stolik w „U Langa” na wieczór. W domu czekał na nas słodki podwieczorek – crumble ze śliwkami i jabłkami oraz lody waniliowe.

crumble śliwkowe 2CRUMBLE ŚLIWKOWO-JABŁKOWY

  • 500 g śliwek
  • 300 g jabłek
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 125 g miękkiego masła oraz odrobina do formy
  • 100 g brązowego cukru trzcinowego oraz dwie łyżki dodatkowo
  • 60 g płatków owsianyh
  • 120 g mąki
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 2 garści płatków migdałowych
  • lody waniliowe do podania

Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Śliwki przekrawamy na pół, wyjmujemy pestki, ewentualnie kroimy w ćwiartki. Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w duże kawałki. Owoce układamy w dobrze natłuszczonym naczyniu żaroodpornym (szklanym lub ceramicznym). Posypujemy imbirem.

Masło, płatki owsiane, mąkę, cukier oraz ekstrakt z wanilii blendujemy w malakserze, używając pulsatora, aż uzyskamy spore bryłki ciasta. Ciasto wykładamy na owoce, tak by częściowo prześwitywały. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 30-35 minut. Wyjmujemy i posypujemy pozostałym cukrem oraz płatkami migdałowymi. Wkładamy do piekarnika na 10 minut. Podajemy z kulką lodów waniliowych. (Lepiej wyjmuje się z formy, gdy crubmble przestygnie. Poszczególne porcje można podgrzać w mikrofalówce.)

Wiosenne słodkości!

15 thoughts on “Crumble śliwkowo-jabłkowy i wiosenne sprzątanie wsi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s