The Armada sand boats building festival

armada 6Wczorajszy dzień spędziłam z aparatem w dłoni na naszej plaży (Streedagh Beach) dokumentując budowę Wielkiej Armady!

Gdy w ubiegłym roku opisywałam Celtic Fringe Festival, który odbywa się w naszej wsi, nie sądziłam, że rok później sama będę tak blisko związana z pracami nad popularyzacją festiwalu oraz wydarzeń z 1588 roku, kiedy to w burzową noc rozbiły się u naszych brzegów 3 statki hiszpańskiej Armady. Zainteresowanych śledzeniem poczynań naszego teamu zapraszam na stronę stowarzyszenia (Grange and Armada Development Association).

Wczoraj wszystkie dzieci ze szkoły Króliczki pojechały na plażę, by zbudować z piasku galeony hiszpańskiej Armady. Nim przybyły, na plaży wyrysowano półksiążyc – charakterystyczny szyk Armady, który został podzielony na prostokąty. W każdym prostokącie ulokowano grupę dzieci, by stworzyła tam własną łódź z piasku. Dzieła uczniowie udekorowali w przeróżny sposób; były oczywiście żagle i chorągiewki, muszelki, wodorosty, wyrzucone przez ocean patyczki, sznurki a także kwiaty czy papierowe postaci.

armada 4armada 2armada 5Dopisała piękna pogoda, a dzieci z lubością pozrzucały buty, by taplać się w wodzie. Wiaderka piasku i wodorostów znoszono na wyznaczone miejsca, szufelki i grabki wirowały, śmiechu i radości było więcej niż wody w całej zatoce. Akcję uwieczniono na zdjęciach, a także sfilmowano z powietrza. Z kamerą umieszczoną w malutkim helikopterku pojawił się Rory O’Brien, którego film można zobaczyć w serwisie vimeo. Również helikopter straży przybrzeżnej spatrolował i uwiecznił wydarzenie.

Streedagh Kids Sandcastles from Rory O’Brien on Vimeo.

Artystyczny koncept nawiązywał do istoty wydarzenia historycznego: zatonięcia statków i zniszczenia morskiej potęgi Hiszpanii. Zbudowane przez dzieci piaskowe statki już wieczorem pochłonął ocean, zatapiając małe dzieła sztuki.

armada 7armada 1armada 3Był to niezapomniany dzień. Jeden z tych dni, które na zawsze pozostają w pamięci. Myślę, że taka forma nauki o wydarzeniach sprzed półwiecza znacznie bardziej trafia do małych główek niż książkowe tabelki. Dzisiaj natomiast odebrałam chorągiewki zrobione przez Mojego Kreatywnego Męża dla Króliczki, gdyż plaża została dokładnie uprzątnięta z wszystkich elementów, jakie ozdabiały rzeźby z piasku oraz pogubionych wiaderek, łopatek i foremek. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w festiwalu i towarzyszyć dzieciom przy pracy. Więcej moich zdjęć możecie zobaczyć na stronie stowarzyszenia.

Advertisements

14 thoughts on “The Armada sand boats building festival

 1. ♥————–°-(¯`•♥•´¯)-°———–♥
  ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱

  DOBRY WIECZÓR

  Kiedy masz marzenie
  Mocno wierz w jego spełnienie…
  Kiedy masz zmartwienie
  Pomyśl że to małe zranienie…
  Kiedy masz przyjaźń
  Pilnuj aby nikt ci jej nie zabrał…
  Kiedyś masz miłość
  To masz szczęście…
  Kiedy nie masz nic
  Pomyśl że masz siebie…

  ♥————–°-(¯`•♥•´¯)-°———–♥
  ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱ ⊰♥⊱
  ŻYCZĘ UROCZEGO WIECZORU
  I SPOKOJNEJ NOCY!

  Like

 2. Niesamowite! Obejrzałam ten filmik i nie mogłam się napatrzeć na te radosne dzieciaki! To faktycznie nauka przez zabawę a ponadto fantastyczne wpsomnienia dla nich potem. Plaża ogromna, aż się prosi o właśnie takie “zagospodarowanie” 🙂

  Like

  • To prawda, dzieci były przeszczęśliwe. Podobało im się wszystko – zaczynając od tego, że nie musiały wkładać mundurka do szkoły (z tego powodu najbardziej cieszyły się dziewczynki), przez sam fakt bycia na plaży, po możliwość upaprania się i pomoczenia (to chłopcy), aż do jazdy autobusem. Wracałam z jedną klasą do wsi autobusem i widziałam, jak ta wspólna podróż (całe 5 minut) je cieszyła. To był po prostu dobry dzień.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s