Bakłażany pieczone z fetą i pomidorami

zapiekanka 4Moja pomidorowa mania trwa w najlepsze. Pomidory jem z chlebem na śniadanie, na lunch w sałatce i na gorąco w porze późnego obiadu.

Pomidory kojarzą mi się ze słonecznym południem, z kuchnią hiszpańską, włoską oraz grecką. O Grecji ostatnio mówi się głównie w odniesieniu do trudności gospodarczych i głębokiego kryzysu.

W całym swym życiu poznałam zaledwie jednego Greka, który stołował się w kantynie na naszym wydziale. Nota bene był ekonomistą, a śnił mu się pensjonat w Zakopanem. Pił mnóstwo kawy, miał imponujące wąsy i rozmarzał się na wspomnienie swej matki, która podobno używała oliwy jako olejku do ciała.

Moim ulubionym Grekiem jest oczywiście Zorba z powieści Kazantzakisa, który przekonywał, że dzień jest jak mężczyzna, po to by pracować, a noc jest jak kobieta, by oddawać się miłości. Który twierdził, że Bóg bardziej nienawidzi półdiabła niż arcydiabła. Który kazał cieszyć się każdą chwilą życia, póki sił starcza!

zapiekanka 1zapiekanka 2zapiekanka 3

BAKŁAŻANY PIECZONE Z FETĄ I POMIDORAMI

  • 2 bakłażany
  • 6 średnich pomidorów
  • garść natki pietruszki (lub bazylii)
  • 350 g fety
  • pieprz
  • odrobina oliwy

1. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C. Bakłażany kroimy w plastry i smażymy na dużej patelni na rozgrzanej oliwie ok. 4 minut, przewracając je raz czy dwa.Sparzone i obrane pomidory kroimy w plastry. Pietruszkę siekamy. Fetę kruszymy.

2. Duże naczynie żaroodporne smarujemy odrobiną oliwy i układamy na dnie warstwę bakłażanów. Pieprzymy, posypujemy połową natki i połową fety. Układamy warstwę pomidorów, które również oprószamy pieprzem. Powtarzamy wszystkie warstwy w tej samej kolejności (bakłażany, natka, feta, pomidory). Naczynie przykrywamy i wstawiamy na 35 minut do piekarnika.
Akcja wegetariańska zapiekanka Akcja zapiekanka

Advertisements

8 thoughts on “Bakłażany pieczone z fetą i pomidorami

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s