Boyle Abbey – cysterskie opactwo w hrabstwie Roscommon

abbey 7Boyle – małe, urocze miasteczko na północnym krańcu hrabstwa Roscommon, położone u stóp gór Curlow, w pobliżu malowniczego jeziora Key. Miasteczko ma bardzo ciekawą historię i myślę, że byłoby jednym z tym miejsc, do którego z radością bym się wybierała na wycieczkę, gdyby nie fakt, że zawsze, gdy tam byłam, zmoczył mnie deszcz. Nie wiem, czy jest to wyjątkowo deszczowe miejsce w Irlandii, czy jedynie ja miałam pecha, ale kojarzy mi się z mokrymi, wyludnionymi ulicami.

W Boyle i okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, trudno byłoby opisać wszystko za jednym razem. Dziś będzie zatem tylko o ruinach opactwa cystersów, które nareszcie można zwiedzać, bo większa część ciągnącej się latami renowacji jest już ukończona.

abbey 11Opactwo można zobaczyć od kwietnia do połowy września, a ceny biletu wynoszą: €3 dla dorosłych, €2 dla osób starszych i €1 dla dzieci. Przed wejściem wysłuchamy historii monastyru od przemiłego Pana sprzedającego bilety, dostaniemy też 2 przewodniki – pierwszy dotyczy samych zabudowań, drugi zaś opisuje płaskorzeźby w dawnym kościele. Najciekawszą oczywiście jest Sheela na gig (więcej na ten temat znajdziecie na blogu Pendragona, który serdecznie polecam). Zostaniemy również poinformowani, że gdyby zaczęło padać, czekają na nas parosole rozmieszczone na całym terenie zabudowań klasztornych.

Tymczasem zapraszam do opactwa, które Cystersi założyli w 1161 roku. W prowincji Connacht próbowali osiąść już wcześniej, ale z nieznanych bliżej powodów i pomimo trzech podejść, nie udało się zrealizować tego zamierzenia. Kiedy już otrzymali działkę o powierzchni 200km2, mnisi przystąpili do budowy swojej siedziby. Niestety ich środki były dość skąpe, więc budowa przeciągała się. Dopiero po 60 latach udało się ukończyć monastyr (ok. 1218 r.) i dokonać konsekracji klasztoru. Długi czas budowy przyniósł pomieszanie stylów romańskiego i gotyckiego, czyniąc opactwo jeszcze ciekawszym.

??????????Zabudowania klasztorne układają się w prostokąt, którego północną ścianę stanowi kościół. Przy zakrystii, od wschodniej strony mieścił się kapitularz, czyli miejsce, gdzie zakonnicy się spotykali na zebrania. Stronę południową zajmowała kuchnia i refektarz, czyli jadalnia. Magazyny i składy mieściły się przypuszczalnie po stronie zachodniej. Układ ten jest typowy dla średniowiecznych klasztorów, gdzie skrajne oddalenia kościoła i refektarza podkreślało, jak sprawy ciała są mało istotne przy sprawach duchowych.

abbey 3Niestety w 1592 roku klasztor został zamieniony na koszary, co rozpoczęło proces dewastacji obiektu. Na szczęście cystersi zbudowali swoje opactwo z kamienia, który dzielnie opierał się niesprzyjającym warunkom.

Opactwo nadal robi wrażenie, a pieczołowita renowacja kościoła wydobyła jego urodę. Kamień po kamieniu zdejmowano z chwiejących się ścian, opisywano i układano w wirydarzu, by następnie znów kamień po kamieniu ułożyć je ponownie. Z zewnątrz postawiono szklana podporę w miejsce dobudowywanych przez lata kamiennych przypór, dzięki czemu światło znów zawitało do wnętrza kościoła.

abbey 9Wewnątrz budynku kościelnego uwagę zwracają kamienne kapitele i konsole pokryte płaskorzeźbami wykonanymi prawdopodobnie przez miejscowych kamieniarzy. Zdobią je ornamenty roślinne, zwierzęce oraz postaci ludzkie. Ciekawy jest również piec chlebowy z kominem ze zwieńczeniem w kształcie rombów oraz mieszcząca się w południowo-zachodnim rogu mała wieża flankowa. W odbudowanej XVII-wiecznej wartowni mieści się ekspozycja poświęcona opactwu wraz z makietą przedstawiającą budynki klasztorne w czasach jego świetności oraz życie codzienne mnichów.

Zapomniałabym dodać, że przewodniki dostępne są w kilku językach, w tym po polsku. Wychądząc nie zapomnijmy ich oddać, a przy okazji możemy pozbierać ulotki i zakupić pocztówki.

abbeyabbey 4abbey 14abbey 10abbey 13abbey 12abbey 8abbey 1??????????abbey 6

Advertisements

15 thoughts on “Boyle Abbey – cysterskie opactwo w hrabstwie Roscommon

  1. Piękne 🙂 Fascynują mnie ogromnie takie miejsca. Marzę sobie po cichu, że uda mi się kiedyś wybrać do Irlandii, żeby to wszystko zobaczyć 🙂

    Like

  2. Ja do Boyle mam pewnie tyle samo, a może nawet ciut mniej niż Ty 🙂 Byłem tam nie raz, choć tylko raz na terenie Opactwa, które również bardzo mi się podobało. W momencie mojej tam wizyty, a było to chyba w czerwcu 2010, świeciło piękne słoneczko. Boyle niewielkie, ale klimatyczne. Dużo dobrego robi ta rzeczka, fajny maja mały park i plac zabaw. Ciekawi mnie King House w Boyle. Byłaś może?

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.