Dzień Ziemniaka

National-Potato-Day-2013Wczoraj w Irlandii świętowano National Potato Day. Przegapiłam temat i podałam rodzinie ryż na obiad. Żeby nadgonić zaległości dzisiaj będzie o ziemniaku.

Jako dziecko uwielbiałam młode, malutkie kartofelki. (Kartofelki, bo w moim rodzinnym mieście sprzedaje się kartofle. ) Miniaturowe, żółciutkie kartofelki posypane zieleniną i podane ze zsiadłym mlekiem albo kefirem. Albo z fasolką szparagową i jajkiem sadzonym. To był idealny obiad na upalne lato.

Dziś mieszkam w kraju, w którym jajko sadzone stanowi menu śniadaniowe, ale ziemniaki serwuje się na wiele sposobów. Z repertuaru irlandzkich dań ziemniaczanych najbardziej lubię ogromny pieczony ziemniak nadziewany bekonem i serem lub innymi przysmakami.

potato 1A jakie są najlepsze kartofle? Oczywiście wyhodowane samodzielnie. Moja Lidka miała w przedszkolu zajęcia z ogrodnictwa. W przedszkolnym ogródku uprawiali truskawki, szczypiorek, fasolkę, pomidory i inne warzywa. Oprócz tego każde dziecko miało swoją donicę, w której posadziło ziemniaka. Z tą donicą pod koniec roku szkolnego wróciliśmy do domu. Lidzia podlewała go i sprawdzała, czy ślimaki go nie podgryzają. Rozmawiała też ze swoją rośliną, żeby lepiej rosła. Niedawno wykopała swoje pierwsze samodzielnie wyhodowane ziemniaczki. W wykopkach pomagała jej Ciocia Ania, która w rodzinie jest odpowiedzialna za wszystkie sprawy związane z roślinkami i zwierzątkami.

potato 4potato 2potato 3potato 5Lidziowe kartofelki jeszcze czekają w kolejce na skok do garnka. Być może zrobię z nich ziemniaczaną tartę według przepisu z restauracji The Source w Sligo. Przepisy tej restauracji zwyciężyły w konkursie na najlepsze danie na święto ziemniaka organizowanym przez stronę potato.ie.

Advertisements

2 thoughts on “Dzień Ziemniaka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s