Neogotycki kościół św. Michała w Enniskillen

st michael'sLubię zwiedzać kościoły. Gdy jestem w nowym mieście, zawsze ciągnie mnie, by zajrzeć do kościoła. Niestety bardzo często są one otwierane jedynie na czas nabożeństwa, najczęściej z powodu powtarzających się kadzieży czy aktów wandalizmu. Tym bardziej cieszę się, gdy uda mi się trafić na otwarty budynek kościelny, a już zupełnie szczęśliwa jestem, gdy przed obiektem sakralnym widnieje tabliczka zachęcająca do odwiedzin.

W ubiegłym tygodniu byliśmy w Enniskillen w Irlandii Północnej. Była to nasza nie-wiem-która wizyta, ale pierwszy raz pojechaliśmy w celach jedynie turystycznych. Przy głównej ulicy, niemal w jednym miejscu znajdują się trzy świątynie: protestancka katedra, katolicki kościół św. Michała oraz kościół metodystów. Każdy z nich można obejrzeć, przed kościołem metodystycznym stoi nawet tablica “Visitors welcome”. Udało mi sie obejrzeć dwa pierwsze, przy trzecim mąż błagał wzrokiem, bym już dała sobie spokój. Trudno, zajrzę tam następnym razem.

st michael's 11Wysiadając z samochodu na parkingu przy zamku, nie można nie zwrócić uwagi na potężną tylną elewację St. Michael’s Church (Kościoła św. Michała). Tym bardziej nas ona zaskakuje, gdy wejdziemy na główną ulicę i zorientujemy się, że frontowa elewacja ginie stłoczona wśród otaczających ją ściśle budynków. Wrażenie jest tak duże, że można by pomyśleć, że przód i tył należą do osobnych budowli.

Owo wciśnięcie między inne budynki wynika z tego, że kościół stoi na stosunkowo niewielkiej działce. Nie rozmiar się jednak liczy, a lokalizacja. Enniskillen jest jednym z nielicznych miast w Irlandii, gdzie udało się postawić katolicki kościół przy głównej ulicy. Przy głównej ulicy i do tego na wprost protestanckiej katedry. Są one tak blisko siebie ulokowane, że idąc z dołu ma się wrażenie, że dwie górujące wieże należą do jednego budynku. Tę bliskość podkreślono podczas ubiegłorocznej wizyty królowej Elżbiety, którą wraz z małżonkiem odbyła z okazji Diamentowego Jubileuszu. Po spotkaniu w anglikańskiej katedrze królowa przeszła na drugą stronę ulicy, by odwiedzić katolicką parafię św. Michała.

st michael's 5Wszystkie kościoły katolickie w Enniskillen i okolicy zostały zniszczone w czasie Plantacji Ulsteru w XVII wieku. Rządowy raport z 1731 roku potwierdza, że nie było w tej okolicy żadnego kościoła lub domu mszalnego, a trzech niezarejstrowanych kapłanów katolickich odprawiało nabożeństwa pod gołym niebem.

Pierwszy kościółek wybudowano w 1750 roku. Był on kryty słomą, miał klepisko zamiast podłogi, ale służył aż do 1803 roku, gdy na działce podarowanej przez rodzinę Kernanów wybudowano pierwszy kościół św. Michała. Kościół przy Darling Street był stopniowo rozbudowywany, aż w końcu zapadła decyzja o budowie nowego, który zdołałby pomieścić wszystkich wiernych.

Nowy kościół zaprojektował architekt John O’Neill, który jest autorem m. in. Kościoła św. Piotra w Belfaście.

st michael's 7

Nowa budowla jest pięknym przykładem neogotyku w architekturze sakralnej. Wystrój również utrzymany jest w stylu epoki z charaktrystycznymi kolumnami bogato zdobionymi roślinnymi ornamentami oraz wspaniałym ołtarzem wybudowanym w 1882 roku. Zdobiące ściany freski przedstawiające m. in. klęczącą u stóp Chrystusa Marię Magdalenę i Kazanie na Górze powstały w latach 90-tych XIX wieku, a ich autorem jest Charles Russell. Witraż Narodzenia Pańskiego został stworzony przez genialnego irlandzkiego artystę  Michaela Healy 20 lat później. Uwagę zwraca również sosnowy sufit, który został ukończony w 1898 roku oraz organy piszczałkowe, które swój obecny wygląd zawdzięczają odbudowie z 1964 r.

st michael's 12st michael's 6st michael's 4st michael's 8st michael's 9st michael's 3st michael's 2st michael's 10

5 thoughts on “Neogotycki kościół św. Michała w Enniskillen

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: