67th Annual Agricultural Show w Grange

NSAS 363 sierpnia 2013 roku w naszej wsi odbył się już 67. Doroczny Pokaz Farmerski. Pierwszy Pokaz odbył się w 1945 roku i przez te wszystkie lata imprezę odwołano tylko raz, w 2001 roku z powodu epizootii pryszczycy w Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie nie okazywałoby się takim sukcesem co roku, gdyby nie wsparcie lokalnej społeczności oraz sponsorów. Było to trzecie show, w którym uczestniczyłam i rokrocznie cieszę się, że takie wydarzenie odbywa się niemal za płotem.

Podczas pokazu najważniejsze są oczywiście zwierzęta, które farmerzy wystawiają w ponad setce klas w kilku kategoriach. Trudno mi zdecydować, które zwierzęta domowe lubię najbardziej.

Byki zadziwiają swoją siłą i muskulaturą, krowy są najspokojniejsze na pokazach, drób jest najhałaśliwszy, a koguty pieją całe przedpołudnie, udowadniając, kto tu jest szefem. Owce po przedpokazowej kąpieli wyglądają jak pluszowe zabawki i ciekawskim wzrokiem przyglądają się publiczności.NSAS 16NSAS 4

NSAS 29

Zawsze jestem pod wrażeniem przygotowań do pokazu. Podglądam wystawców i ich “mulisińskich” podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Bydło jest myte, wyczesywane, pędzelki na ogonach są tapirowane, sierść jest nabłyszczana. Koniom zaplata się grzywy i ogony, zaś sierść czasami wyczesuje się w geometryczne wzory.

Moje dziecko kocha konie. Gdy byliśmy pierwszy raz na pokazie w Grange, nasze wówczas 2-letnie maleństwo było niższe niż linka otaczająca ring i z całą dwuletnią determinacją próbowało podejść do występujących na arenie koni. Nie dało się jej odciągnąć, ale na szczęście jedna miła pani pozwoliła nam posadzić ją na swoim kucyku, który odpoczywał po wygranym konkursie i nawet nie zwrócił uwagi na naszego szkraba na swoim grzbiecie. Lidka była przeszczęśliwa i za nic w świecie nie chciała zejść z konika.
NSAS 21

W takim zwierzyńcu psy wyglądają nudno i pospolicie, choć wyróżniają się wśród nich charty. Irlandczycy lubią charcie wyścigi i są bardzo dumni ze swych psów. Mój mąż również należy do wielkich miłośników chartów – przez całe popołudnie mruczał pod nosem, że musi sobie takiego psa sprezentować.

NSAS 9Show rolnicze jest również świetną okazją do zaprezentowania farmerskiego sprzętu. Od kosiarek po potężne ciągniki. Modnym hobby jest utrzymywanie “na chodzie” zabytkowych modeli traktorów. W tym roku pojawił się po raz pierwszy pan z Manorhamilton, który od czasu przejścia na emeryturę zajmuje się renowacją zdezelowanych traktorów. Wraz z nim przyjechały trzy “Zetory” wyprodukowane w latach 1966-72, pięknie odnowione, choć znalezione były w opłakanym stanie, pogruchotane i zarastające pędami dzikich roślin. Z panem uciełąm sobie pogawędkę, bo mąż mnie wysłał, bym zapytała, czy Lidka może się wgramolić do jednego z ciągników.

W konkursach biorą udział również warzywa, kwiaty, domowe wypieki i robótki ręczne. Ponieważ ocenianie w tym namiocie trwa bardzo długo, jeszcze ani razu nie udało mi się dotrwać, by zobaczyć zwycięską różę.

Obok części poważnej, jest część rozrywkowa przedsięwzięcia. W tym roku pojawiły się nawet karuzele, które zupełnie zdetronizowały wodny zorbing czy rzuty do celu. Tradycyjnie dużym powodzeniem cieszyły się dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Dopełnieniem był targ różności, który w tym roku niestety był marny, bardzo podobny do ubiegłorocznego. Dwa lata temu było wiele kramów z rzeczywiście ładnymi rzeczami, śmiesznymi pamiątkami i kolorowymi przedmiotami codziennego użytku.NSAS 22

Na głodomorów czekały liczne stoiska z jedzeniem i piciem. Słodkie pieczywo i herbata lub kawa na jednym, na drugim pieczona makrela z ziemniakami, kolejne oferowało hamburgery, ktoś sprzedawał lody, ktoś inny soki.

Imprezę kończył występ Jimmy’ego Buckley’a, a przed sceną ustawiono mały parkiet dla pragnących pląsów i podrygów. Pod markizą operował bar, muzyka płynęła wesoło przerywana tylko turkotaniem ciągników, które musiały odwieźć zwierzęta do domów.

Więcej zdjęć z pokazu można obejrzeć tutaj.

Advertisements

One thought on “67th Annual Agricultural Show w Grange

  1. Pingback: Traktor i walentynki, czyli romantyzm spod Benbulbena | U stóp Benbulbena

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s