Najmniejsza kaplica w Europie – Costello Memorial Chapel

costello chapelW samym sercu Carrick-on-Shannon, stolicy hrabstwa Leitrim, niemal zasłonięta przez otaczające budynki, tkwi najmniejsza kaplica w Europie. Costello Memorial Chapel znajduje się na zbiegu Main Street i Bridge Street, niemal na wprost Town Clock (miejskiego zegara), najbardziej znanego miejsca w Carrick.

Kaplicę zbudował w 1879 Edward Costello, urodzony w pobliskim Dromore farmer, który po przeniesieniu się do miasta został kupcem, znany za życia z dobrego serca i wielkiej miłości do żony Mary Josephine, która przyszła na świat w hrabstwie Longford. Mary zmarła 6 października roku pańskiego 1877 w wieku 47 lat. Jej ciało zostało zabalsamowane, złożone w metalowej trumnie a następnie oddane pod opiekę Marist Sisters (kongregacja ta nie ma przyczółku w Polsce).

costello chapel 322 kwietnia 1879 odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy, na której wybudowanie i wyposażenie nieutulony w bólu mąż nie szczędził wydatków. Trumna Mary spoczęła pod podłogą po lewej stronie od wejścia, przykryta wykonaną ze specjalnego szkła płytą. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywało się tu nabożeństwo w intencji nieodżałowanej małżonki Edwarda Costello.

Edward dołączył do Mary Josephine w zaświatach w marcu 1891 roku. Pochowano go również w bogato zdobionej metalowej trumnie pod podłogą z prawej strony kaplicy i przykryto szklaną taflą. Od jego śmierci nie odbywały już się żadne religijne uroczystości w kaplicy.

costello chapel 5

W latach 2009/2010 kaplica została poddana zabiegom konserwatorskim, zaś w 2011 odbyła się pierwsza od śmierci fundatora kaplicy ceremonia . Pewna para z Kanady odświeżyła swoją przysięgę małżeńską z okazji 40 rocznicy ślubu.

Kaplica, zbudowana z wapienia oolitowego z Bath, ma wymiary 16 stóp na 12 stóp, czyli mierzy 192 stopy kwadratowe (nieco mniej niż 18m2). Od ulicy oddziela ją zdobiona brama osadzona na dwóch słupach kamiennych zwieńczonych krzyżami celtyckimi. W środku znajduje się marmurowy ołtarz, a nad nim mały witraż. Po renowacji ołtarz i oba groby zostały oddzielone od zwiedzających szklanymi barierkami, ponadto wnęki grobowe zostały podświetlone, dzięki czemu nie potrzebujemy dziś latarki, by odczytać inskrypcje trumienne. Wejście nic nie kosztuje, a kaplica jest otwarta cały rok.

costello chapel 2

Miłość Edwarda do Mary trwa do dziś zamnknięta w tym maleńkim sanktuarium. W historii tej pobrzmiewa duch drugiej połowy XIX wieku, pełnej romatycznych uniesień, dążenia do wzniosłości, ale też nieco gotycko-upiornej mentalności. Mały Taj Mahal w scenerii Wichrowych Wzgórz

Advertisements

2 thoughts on “Najmniejsza kaplica w Europie – Costello Memorial Chapel

 1. Zazdroszczę możliwości zwiedzenia tej kapliczki. Ostrzyłam sobie na nia zęby w zeszłym roku, kiedy byłam w tamtych stronach, ale niestety musiałam zadowolić się podziwianiem jej z zewnątrz. Fajnie wygląda, wciśnięta między dużo potężniejsze budynki.

  Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że tym razem uda mi się opublikować mój komentarz.

  Like

  • Bardzo lubię Carrick-on-Shannon, ale – choć trudno w to uwierzyć – kapliczkę znalazłam, gdy o niej przeczytałam 😉 Ciekawe miejsce z niezwykłą historią. Życzę Ci, byś miała jeszcze okazję ją odwiedzić. Pozdrawiam!

   Ps. Nie wiedziałam, że są problemy z dodawaniem komentarzy.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.