Na lody do Mullaghmore

Mullaghmore_13_06_1“Irlandzkie lato – moje ulubione dwa dni w roku”, “Deszcz jest ciepły – znak, że lato nadeszło”, “W Irlandii deszcz pada dwa razy w ciągu roku: od sierpnia do kwietnia i od maja do lipca”, “-Jestem tu już dwa tygodnie i ciągle pada – skarży się turysta na wakacjach w Irlandii – kiedy tu będzie lato? –Hmm, trudno powiedzieć – odpowiada zapytany Irlandczyk – w ubiegłym roku było w środę”.

Dowcipów na temat irlandzkiej pogody jest wiele i niestety jest w nich więcej niż ziarnko prawdy. Klimat na wyspie jest łagodny, co znaczy tylko tyle, że temperatura nie spada zbyt często poniżej zera, ale też nie zbyt często dochodzi do 20 stopni Celsjusza. I zazwyczaj pada, kropi, siąpi… oraz obowiązkowo wieje, co szczególnie odczuwamy tutaj na zachodnim wybrzeżu. Golfstrom nas ogrzewa, ale wiatry znad Atlantyku lubią sobie poszaleć.

Są jednak dni, kiedy słońce świeci radośnie, wiatr zapomina o zielonej wyspie, woda w oceanie robi się przyjemnie ciepła… Dlatego warto mieć przygotowany plan awaryjny “Na wypadek dobrej pogody”! Moja rodzina ma kilka ulubionych miejsc, ale cel jest zawsze ten sam – plaża.

Mullaghmore_13_06_3W miniony weekend dziecko zadecydowało: “Na lody!” czyli do Mullaghmore w północnej części hrabstwa. Wioska cieszy się znacznym powodzeniem wśród turystów, ale równie chętnie odwiedzana jest przez mieszkańców Sligo. Piękne widoki, piaszczysta, niezatłoczona plaża, wspaniały XIX-wieczny kamienny port cieszą oko, a wysokie fale czynią to miejsce atrakcyjnym dla surferów. Na poczatkujących amatorów deski surfingowej czekają instruktorzy, bezpośrednio w porcie można też wypożyć deskę. W porcie znajdziemy również ogłoszenia właścicieli łodzi, którzy zabierają chętnych na rekreacyjne wędkowanie w oceanie. I oczywiście lody, które najlepiej smakują na ławce, ustawionej odwrotnie niż ławki w Polsce, tyłem do drogi, skierowane w tę stronę, gdzie widok jest najładniejszy.

Advertisements

9 thoughts on “Na lody do Mullaghmore

  1. u nas też bywają takie dni. Chyba częściej niż u Was, ale i tak nie narzekam. W sumie już chyba przywykłam a narzekam bardziej z przyzwyczajenia. Albo w tetryka się zamieniam? 😉

    Like

  2. Co do kawałów o irlandzkiej pogodzie to dorzucę swoje trzy grosze. Otóż jeżeli nie widać gór, to znaczy, że pada. A jak widać góry, to znaczy, że będzie padać.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s