Irish Traditional Salad

sligo_market_6W sobotę wróciłam z targu w Sligo do domu z buraczanym dipem domowej roboty. Dip jest ekologiczny i nie został ulepszony przez barwniki, substancje stabilizujące czy konserwujące, dlatego muszę go zjeść w ciągu trzech dni od dnia zakupu! Lista składników jest ultrakrótka i brzmi bardzo swojsko: buraki, kozi ser, crème fraîche, czosnek, pieprz i sól. Najwspanialszy jest jednak kolor, intensywnie różowy przykuwa uwagę i wygląda niesamowicie!

Pomysł na wykorzystanie dipu przyszedł podczas przeglądania ksiażki “Irish Traditional Cooking” Dariny Allen. Darina jest liderką ruchu Slow Food w Irlandii, kucharzem oraz autorką wielu książek kucharskich. We wspomnianej książce natrafiłam na historię o tradycyjnej irlandzkiej sałatce wraz z przepisem na tę prostą potrawę w starym stylu. W oryginalnym przepisie Dariny jednym ze składników są kiszone buraki, które właśnie postanowiłam zastąpić moim dipem. Ponieważ dip zawiera śmietanę, ominęłam też śmietanowy dressing, rekomendowany do tej sałatki.

TRADYCYJNA SAŁATKA IRLANDZKA

Składniki:

  • sałata
  • jajka ugotowane na twardo (po jednym na osobę)
  • 2-4 pomidory
  • zielona cebulka (lub szczypiorek)
  • ogórek
  • pęczek rzodkiewek
  • pietruszka do przybrania
  • dip buraczany (lub kiszone buraczki)

irish_saladSałatę należy dokładnie umyć. Do mojej sałatki użyłam ekologicznej mieszanki liści sałaty, rukoli i ziół z lokalnego gospodarstwa, a najlepsze bedą oczywiście warzywa z własnego ogródka.  Sałatę rozkładamy na talerzach, na niej układamy pokrojone w półplasterki pomidory, rzodkiewki pokrojone w plasterki lub w cząstki, pokrojony ogórek. Jeśli używamy kiszonych buraczków również układamy je na sałacie. Na wierzchu układamy cząstki jajka, sałatkę dekorujemy pietruszką i zieloną cebulką. Dip (lub dressing) podajemy osobno.

Do sałatki podajemy swieże pieczywo a miłośnicy mięsa ucieszą się, gdy dołożymy gruby plaster gotowanej szynki. Zaś najprostszy dressing śmietanowy uzyskamy przez dodanie odrobiny cukru, soli i pieprzu do kwaśnej śmietany.

Advertisements

2 thoughts on “Irish Traditional Salad

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s